Wyceny biotechnologii vs WIG. Różnica nigdy nie była tak duża

Szeroki indeks na GPW od kilkunastu miesięcy idzie mocno w górę, ustanawiając kolejne rekordy. Na drugim biegunie są wyceny spółek biotechnologicznych. Warto je mieć na uwadze, bo 2024 r. dla wielu będzie przełomowy.

Na rynku depozytów cisza przed burzą – inflacyjna i nie tylko

Oficjalne stopy procentowe szybko nie spadną – tak sądzą zarówno fachowcy, jak i klienci banków. Te na razie nie wykonują gwałtownych ruchów, natomiast deponenci stawiają coraz bardziej na konta oszczędnościowe.

BLIK Płacę Później będzie dla całego rynku e-commerce

W I kwartale BLIK zanotował wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł.

Finansiści przewidują, że wkrótce znikną transakcje gotówką

Jak zauważyli uczestnicy debaty „Finanse przyszłości” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, nie tylko zachodni, ale także polscy konsumenci zmieniają swoje przyzwyczajenia. Nowoczesne technologie nie są już tylko domeną przedstawicieli młodego pokolenia, ale coraz szerzej wykorzystywane są przez starszych Polaków.

Huśtawka rentowności budowniczych mieszkań

Większość notowanych spółek miała niższą rentowność brutto ze sprzedaży i netto niż rok wcześniej. Ale liderzy tak poprawili wskaźniki, że średnie tego nie pokazują. Na horyzoncie nowa fala wzrostów kosztów budowy.

Początek roku napawa brokerów optymizmem

Co prawda nadal nie widać szturmu inwestorów indywidualnych na GPW ani także ożywienia na rynku IPO, ale branża maklerska i tak ma powody do optymizmu po I kwartale. Ten udziela się maklerom również, kiedy mowa o przyszłości.

Rynek kapitałowy cały czas potrzebuje osób z licencjami maklerskimi

Spodziewam się, że zainteresowanie licencjami i pracą na rynku kapitałowym będzie rosło, szczególnie że mamy obecnie do czynienia z luką pokoleniową – mówi Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców.

Hossa coraz bardziej dojrzała. Kiedy koniec zwyżek na giełdach?

Gdyby hossa na GPW trwająca od jesieni 2022 r. miała zakończyć się już na obecnym pułapie, nie miałaby się czego powstydzić w porównaniu z historycznymi rynkami byka. Wyjście WIG poza naszą wcześniejszą strefę docelową 83–88 tys. pkt jest możliwe, ale już po przekroczeniu 89 tys. pkt indeks będzie technicznie wykupiony bardziej niż na szczytach 6 z ostatnich 7 rynków byka.

Kolejowi przewoźnicy czekają na ożywienie.

Od kilkunastu miesięcy w branży panuje recesja. Spółki liczą, że wkrótce dojdzie do zmiany negatywnego trendu. Kiedy faktycznie do tego dojdzie, zdania są podzielone.

KGHM produkuje więcej miedzi i mniej pozostałych metali

Koncern mniej zarabia w Polsce i na projekcie Sierra Gorda. Dużo lepiej ma się za to zależny KGHM International.

Trzycyfrowe zyski liderów hossy. Czy mają szanse na dalsze zwyżki?

W trakcie trwającej już ponad 19 miesięcy hossy nie brakuje spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski ich posiadaczom. Czy nadal mają argumenty, które mogą przekonać inwestorów?

Teraz warto postawić na obligacje skarbowe Polski i USA

Obligacje europejskie są już relatywnie drogie – ocenia Krzysztof Bednarczyk, zarządzający funduszami Ipopemy TFI. Jego zdaniem najgorsze na amerykańskim rynku papierów skarbowych jest już za nami, a czerwcowa obniżka stóp procentowych w strefie euro powinna poprawić nastroje na globalnych rynkach obligacji.

Gdzie są globalne centra wiary w wirtualne waluty?

Wśród krajów uznawanych za najbardziej przyjazne wobec kryptoaktywów są zarówno Argentyna, USA, jak i Ukraina. Największy odsetek populacji posiada je natomiast w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Według Polaków RPP obniży stopy, a może nawet podwyższy

Powrót wzrostowej tendencji inflacji CPI skłonił analityków do przesuwania prognozowanego terminu łagodzenia polityki pieniężnej na przyszły rok. Ale 17 proc. ankietowanych Polaków uważa, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy w II połowie tego roku.

Doświadczenia i przeżycia ważniejsze od dóbr materialnych

Coraz więcej osób przedkłada wydatki na doświadczenia i przeżycia nad zakup dóbr materialnych. Mastercard sprawdził, jakie podejście do wydatków na doświadczenia i pasje mają Polacy na tle mieszkańców innych krajów europejskich.

Wyższe zadłużenie deweloperów komercyjnych na koniec 2023 r.

Wzrost wskaźników zadłużenia deweloperów komercyjnych nie przeszkodził im w przeprowadzaniu udanych emisji obligacji, w tym kierowanych także do inwestorów indywidualnych.

Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski

Unijni decydenci wracają do pomysłu integracji rynków kapitałowych w Europie. Idea wydaje się słuszna, ale jednocześnie bardzo skomplikowana i budząca obawy. Te związane są głównie z niedopasowaniem ram funkcjonowania do potrzeb mniejszych podmiotów.

Kraj, który wpadł w pajęczą sieć oligarchy związanego z Moskwą

Wielkie protesty w Tbilisi przeciwko ustawie o „obcych agentach” to konsekwencja trwającego ponad dekadę psucia standardów rządzenia państwem przez Bidzinę Iwaniszwilego, biznesowego potentata, który mocno zbliżył Gruzję do rosyjskiej orbity wpływów.